Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/web/virtuals/320606/virtual/www/domains/blog.jakubcabal.cz/wp-content/themes/twentyfifteen/functions.php on line 544

ESP8266: Teplotní senzor

Už dlouho jsem chtěl vytvořit nějaké zajímavé a praktické elektronické zařízení, ale stále nebyl čas a neměl jsem vhodné nápady. Teprve koncem letošních prázdnin jsem se dočetl o kouzelném a levném WiFi modulu ESP8266. Spousta domácích kutilů si z něj a nějakého čidla postavila teplotní senzor schopný posílat data přes internet. Nechtěl jsem zůstat pozadu, tak jsem se do toho pustil taky.

K sestavení mého teplotního senzoru jsem použil následující součástky, většinu z nich jsem si objednal za pár korun z Číny a zbytek jsem našel doma. Celý sestavený senzor jsem nakonec schoval do plastové krabičky od prázdných DVD. Z krabičky vede pouze vodotěsné teplotní čidlo DS18B20 a kabel od napájecího zdroje.

- WiFi modul ESP8266 (konkrétně variantu ESP-01)
- vodotěsné teplotní čidlo DS18B20
- napěťový regulátor na 3,3V (již hotová DPS z Číny)
- odpor 4k7
- kondenzátor 1000uF
- napájecí zdroj 5V (nabíječka od starého telefonu)

Do modulu ESP8266 jsem nahrál alternativní firmware NodeMCU a pro něj napsal jednoduchý program v jazyce Lua. Zdrojové kódy jsem umístil na můj GitHub pod licencí MIT. Celý obvod je zapojen podle následujícího schématu.

senzor

Tento teplotní senzor je umístěn na vhodném místě na zahradě a měří venkovní teplotu každých 15 min. Záznamy jsou odesílány na Thingspeak. Protože mi webové rozhraní zcela nevyhovovalo vytvořil jsem si ještě vlastní jednoduchou webovou stránku jakubcabal.cz/meteo, které data přebírá z Thingspeaku a dál prezentuje dle mé vlastní představy.

Pokud vás zajímá něco víc o modulu ESP8266, určitě si o něm pročtěte seriál na blogu OK1CDJ, já jsem z něj také zjistil spoustu informací.

2 komentáře u „ESP8266: Teplotní senzor“

  1. Tak koukám že máš opravdu minimalistické řešení. Já na to šel trochu jinak pomocí arduina jsem do modulu nahrál program teplotu a vlhkost zobrazuji ja web serveru modulu. Teprve od tud jej vyhodnocuji z druhé strany ze serveru kde teplotu načítám a dále zpracovávám.

  2. Ahoj, mám tiež podobné meranie teploty a vlhkosti cez Thingspeak, ale páči sa mi stránka, ktorú si vytvoril na preberanie údajov z Thingspeak. Chcel by som niečo podobne pre moje mesto. Vedel by si mi pomôcť, ako vytvoriť takú stránku? Ďakujem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *