HW akcelerace videa pod operačním systémem Windows je dnes už naprosto běžná věc, ale ani uživatelé Linuxu o ní nepřijdou. Dnes Vám ukážu, jak rozběhat HW akceleraci minimálně na linuxových distribucích založených na Ubuntu (tedy Ubuntu samotné a pak například Linux Mint), v mém případě to bude konkrétně Elementary OS 0.2 Beta.
K tomu aby Vám HW akcelerace videa fungovala je třeba mít i odpovídající grafický čip, já se zde budu zabývat pouze návodem pro grafické čipy Intel a AMD (ATI), uživatelům grafických čipů nVidia GeForce, kteří také chtějí mít HW akcelerované video, jen poradím ať hledají pojem VDPAU.
Jak tedy začít? Postup je velice jednoduchý, spusťte terminál a začněte s instalací VA-API ovladačů:
Pro grafické čipy Intel (Intel HD Graphics stejně jako G45 a novější):
sudo apt-get install i965-va-driver
Pro grafické čipy AMD Radeon (musíte mít nainstalovaný proprietární ovladač):
sudo apt-get install xvba-va-driver
Teď musíme nainstalovat nějaký video přehrávač s podporou VA-API, já jsem zvolil MPlayer a můžu Vám ho klidně doporučit.
sudo add-apt-repository ppa:sander-vangrieken/vaapi sudo apt-get update sudo apt-get install mplayer-vaapi
Nyní doinstalujeme grafické rozhraní videopřehrávače, já zvolil Gnome MPlayer:
sudo add-apt-repository ppa:gilir/lubuntu sudo apt-get update sudo apt-get install gnome-mplayer
Tak a všechno potřebné máme nainstalováno, nyní ještě musíme správně nastavit samotný video přehrávač, v nastavení video přehrávače na kartě Přehrávač zvolte jako Výstup videa „vaapi“, tak jako to vidíte na screenu dole:
Tímto máme všechno hotovo a můžeme si užívat HW akceleraci videa. Teď se podíváme jaký je rozdíl zatížení CPU procesem MPlayer při přehrávání 1080p videa na mém notebooku (s grafickým čipem od Intelu) bez a s HW akcelerací videa. Nejdříve screen bez zapnuté HW akcelerace videa:
A nyní se zapnutou HW akcelerací videa:
Na screenech je vidět, že zatížení CPU bez zapnuté HW akcelerace videa se pohybuje někde kolem 70% a se zapnutou HW akcelerací jen někde kolem 4 % a to je dost zásadní rozdíl, který se určitě projeví třeba na spotřebě.
Vše provádíte na vlastní nebezpečí! Pokud nevíte co děláte, tak se raději do ničeho nepouštějte!
Článek jsem připravil s použitím těchto zdrojů:
http://www.webupd8.org/2012/11/install-mplayer-with-va-api-hardware.html
http://www.webupd8.org/2012/11/install-gnome-mplayer-107-in-ubuntu-1210.html